České čtení

České čtení

Karel Hynek Mácha: Literární velikán a namyšlený frajírek

V našich očích zlomený romantik, literární velikán a autor proslulé lyrickoepické skladby Máj. Právě ta se zasloužila o to, že dnes 1. máj uctíváme jako den lásky. Jaký však byl Karel Hynek Mácha doopravdy?

Člověk "dobrého srdce a zlé hlavy"

Přesně takto nazval původním jménem Ignác (jméno Karel si přidal z důvodu obrozeneckého trendu a Hynek je počeštělý Ignác) Mácha sám sebe. Byl ctižádostivý, marnivý a rád se výstředně oblékal. Doktor Bojislav Pichl, údajně spolužák z gymnázia ve svých Vlasteneckých povídkách popisuje Máchu jako mladíka "pěkného vzrůstu tělesného", který si byl svých předností snad až příliš vědom a rád, někdy až nápadně se strojil. Na příléhavém šatu tmavých barev nosil našedlý plášť s červenou podšívkou, který v té době byl něco výstředního.
Fyzický vzhled rozervaného básníka je opředen tajemstvím, jeho podobizna se totiž nezachovala. Jeden z pramenů zmiňujících podobu Karla Hynka je jeho cestovní pas, který byl vydán před jeho cestou do Itálie v roce 1834. Zde se uvádí, že čtyřiadvacetiletý student práv Ignatz Macha je vysoké postavy, podlouhlého obličeje, modrých očí, velkých úst, prostředního nosu a hnědých vlasů.

Ješitný sukničkář a cestovatel

Nedostatkem sebevědomí rozhodně netrpěl. Velmi často a rád předčítal své verše přátelům a velmi rád měl také ženy. Byl talentovaným studentem s bujnou fantazií a prořízlou pusou. Zálibu našel i v herectví a za dob studií ochotničil. Miloval přírodu, rád chodil pěšky a vyhledával romantická místa.

Co nás ve škole o Máchovi nenaučili

Jeho socha na Petříně, důstojná, přičichávající k šeříku stojí na piedestalu stejně jako jeho osobnost. Popisován je jako rozervaný génius a romantik. Byl však člověkem z masa a kostí, vrtkavý jako každý výjimečně nadaný umělec. Jaké jsou tedy největší perličky z jeho života?
  • Vedl intimní deník, ve kterém popisuje peprná zákoutí svého života.
  • Rád popíjel, na cestě do Itálie dle jeho deníku vypili se svým společníkem 41 litrů vína. V Lublani trpěli na takovou kocovinu, že mysleli, že nedojdou.
  • Jednou údajně dokonce zmlátil v Litoměřicích opilého kata.
Všechny tyto perličky, která Máchu polidšťují by přitom tak mohla pomoci studentům porozumět jeho básním a pochopit jeho komplikovanou osobnost.Vložte komentář


Jméno (požadováno)


Příspěvek (požadováno)
Předešlý článek